Pýcha a předsudek

25. března 2007 v 10:46 |  Filmíky
Pýcha a předsudek
Knižní předlohu, slavný román Jane Austin,který sfilmovali jsem videla poprvé z půjčovny, hned odzačádku se mi líbil, jak byl ze života 5 mladých dospívajících dívek a její rodiny. A také se mi na tomto filmu líbi příroda a různé nečekané zvraty, které se mezi hrdiny stávají
Provdat pět postupně dospívajících dcer je fuška. Zvlášť když jsou (zejména ty mladší) poněkud praštěné, což, připočteme-li k nim i jejich podnikavou maminku, je pro starého otce hotový blázinec. Taťka (Donald Sutherland) si však zachovává "stoický klid", vše přenechává matce a na konci úspěšného lovu jen dá otcovské požehnání ke sňatku. Matka (Brenda Blethyn) nevynechá jedinou příležitost, při které se to hemží svobodnými mládenci a hned se tam se svými dceruškami vypraví.
Pýcha a předsudekHlavními hrdinkami jsou přitom zejména dvě nejstarší - Jane (Rosamund Pike) a Elizabeth (Keira Knightley). První krásná, ale poněkud plachá. Druhá také krásná, i když pro některé pány jen "docela ujde" nebo je "příhodnou alternativou" (k Jane), a to zejména pro její poněkud ostřejší jazýček a tvrdohlavost. Jejich pánské protějšky tvoří pan Bingley (Simon Woods), mladý bohatý pán, který se usadil na sousedním panství a zakoukal se do Jane. Podobně jako ona i on je poněkud nesmělé povahy. Pan Bingley alespoň ve filmu vypadá jako nezkušený zajda, který i přesto dokáže nájezdy paní Bennetové a jejích dcer vcelku ustát. Jeho zrzavá neposedná kštice, díky které vypadá jako "klučík od vedle", mu dodává poněkud rozvrkočené vzezření.
Pýcha a předsudekMužským protějškem Lízy je pan Darcy (Matthew MacFadyen). Taktéž bohatý člověk, ušlechtilého zjevu, méně však už chování. Zprvu všem protivný, zdá se nafoukaný a pohrdající nižší společenskou vrstvou. Opak je samozřejmě pravdou a pan Darcy se ukáže jako pravý gentleman, který dokáže vášnivě milovat. Oproti Jane a panu Bingleymu, jejichž vzájemná náklonnost je od počátku zřejmá, tak postupně sledujeme, jak se mění zprvu negativní vztah Elizabeth a pana Darcyho (i když divák nemůže být na pochybách, že se do sebe zakoukali vlastně hned na první pohled).
Za zmínku rozhodně stojí úžasné dialogy, v nichž se lidé třeba i urážejí a přesto používají stále zdvořilou mluvu. I překlad je dobrý, ale zkuste se zaposlouchat do originálu, kde uslyšíte složité obraty, v nichž nic není řečeno na přímo (např. když pan Collins žádá o ruku Jane, potažmo Elizabeth). Celou vznešenou atmosféru filmu podtrhují krásné exteriéry - stará anglická šlechtická sídla i drsná anglická příroda (např. při závěrečné scéně s Elizabeth a panem Darcym).
Pýcha a předsudekPýcha a předsudek je krásná romantická podívaná, plná zvratů, která se snad ani nemůže nelíbit. Zároveň je to film místy hodně vtipný, což opět nedokážu posoudit, zda je i kniha. Vtipu vděčíme zejména panu Bingleymu, který vyvolá úsměv v podstatě vždy, když se objeví na plátně, manévrům matky Bennetové a jejích dcer, i jakoby všemu z dálky přihlížejícímu otci.
Pýcha a předsudekfotofotofotofotoobalKliknutím na obrázek se okno zavře.Kliknutím na obrázek se okno zavře.Pýcha a předsudekPýcha a předsudekbritneybritney
(zdroj-verrus.blog.cz)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.